
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 24 mm |
| Width | 64.008 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 14.5034 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 24 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Pitch | 5 mm |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 21 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Number of Positions | 21 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 3.0988 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Latch |
| Circuit Application | Signal |
| Housing Color | Natural |
| Contact Gender | Female |
| Mating Tab Width | 2.9972 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | No |
| Serviceable | Yes |
Stock: 18
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44112
Ext.Price$0.44112
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44112 | $0.44112 |
| 10 | $0.36586 | $3.65860 |
| 25 | $0.34059 | $8.51475 |
| 50 | $0.31707 | $15.85350 |
| 100 | $0.29517 | $29.51700 |
| 300 | $0.28591 | $85.77300 |
| 500 | $0.27694 | $138.47000 |
| 1000 | $0.26471 | $264.71000 |
